شامپو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

70 تا 80 درصد شامپو را آب تشکیل می‌دهد. بقیه مواد موجود در آن شامل موارد زیر است:

مواد پاک‌ کننده: علت اصلی استفاده از شامپو، بهره‌گیری از خاصیت پاک‌کنندگی و تمیزکنندگی آن است. سبوم یا همان چربی روی مو و کف سر، توسط سورفاکتا‌نت‌ها برداشته می‌شوند. در واقع سورفاکتانت‌ها موادی در شامپو هستند که با ایجاد کف، باعث پاکیزگی مو می شوند.

سورفاکتانت‌ها از اسیدهای چربمشتق می‌شوند. اسیدهای چرب، موادی طبیعی هستند که از منابع مختلف گیاهی یا حیوانی به دست می‌آیند. امروزه این منابع شامل روغن نارگیل، روغن هسته خرمایا روغن دانه سویااست. مواد دیگری نیز برای افزایش قوام شامپوها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند متیل‌سلولز.

مواد حالت‌دهنده: این مواد علاوه بر کم کردن آثار منفی سورفاکتانت‌ها، باعث افزایش حالت‌پذیری و بهبود و ضعیت موها می شوند. این عوامل عبارت‌اند از: پلی‌مرها، سیلیکون‌ها و آمین‌اکسیدها.

مواد دلپذیرکننده: شامل رنگ ها، اسانس‌ها و عوامل صدفی‌کننده است.

مواد نگهدارنده: به علت این که قسمت عمده شامپوها را آب تشکیل می‌دهد، برای پیشگیری از فساد شامپو توسط میکروب‌ها و قارچ‌هالازم است مواد نگه‌دارنده نیز به شامپوها اضافه شود. در گذشته از موادی مانند فرم آلدیید استفاده می‌شد که به دلیل سرطان‌زایی مصرف آن ممنوع شده است. یکی از عللی که باعث می شود بعضی افراد به برخی شامپوها حساسیت نشان ‌دهند، آلرژیبه مواد نگه‌دارنده آنهاست.

مواد فعال با خواص طبی: برخی شامپوها دارای خواص طبی هستند مانند شامپوهای ضد ‌شورهکه حاوی سلنیوم سولفید، پیریتویین ‌زینک، کلیمازول یا کتوکونازول هستند.

تعدادی از شامپوها حاوی پانتول می‌باشند که در رشد و افزایش رطوبت مو ارزشمند است. گاه عصاره‌های گیاهی مانند گزنه، آلوئه‌ورا، رزماری اکلیل کوهی، نعناع، فلفل، رازیانه، بابونه، سدر، روغن بادام، روغن زیتون، جوجوبا، مریم‌گلی، برنج، گندم، عصاره انارو زعفراننیز به شامپوها اضافه می‌شوند.

   + maume naddaf - ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ،۱۳٩٢